Lip 02

Czyste Tatry. Górale też są eko.

 

 

 

 

 


Czyste Tatry. Górale też są eko.

 

Nie wyobrażamy sobie życia bez patrzenia na góry, Podhale to nasze miejsce na ziemi. Nasi przodkowie, nie tak odlegli, nawet dziadkowie, gazdowali w Tatrach (na Rusinowej Polanie), jako właściciele ziemi z królewskich nadań. Dziś słusznie Tatry są dobrem wspólnym, należą do wszystkich Polaków i znajdują się pod opieką Tatrzańskiego Parku Narodowego. Człowiek w górach odnajduje zagubione myśli i sens życia. Ale ludzie zostawiają niestety po sobie ślady w postaci śmieci, które nie ulegają wchłonięciu przez środowisko naturalne.

Miałyśmy szczęście chodzenia po Tatrach od najmłodszych lat. Rodzice zabierali nas     w góry zaszczepiając bakcyla górskich wędrówek. Na równi z zachwytem szła edukacja mówiąca o tym, że wszystko, co mamy ze sobą w górach, zabieramy ze sobą. Nic nie zostawiamy, a już na pewno nie śmieci. A pokus dziecięcego leniuchowania w postaci wyrzuconego do kosówki papierka czy chusteczki do nosa było wiele. Jednak mama do znudzenia powtarzała, że śmiecą w górach tylko – cyt. “świnie”. Tłumaczyła, prosiła ale potrafiła również cofnąć śmieciucha kilkanaście minut drogi po zgubę. Tak uświadomione dzieci i młodzież nie przechodzą obok śmieci w górach obojętnie. Nawet pozostawione przez innych.

Dlatego z przyjemnością dołączyłyśmy do grona ambasadorów siódmej edycji akcji Czyste Tatry. Wraz z innymi wolontariuszami sprzątałyśmy Tatry na szlaku do Morskiego Oka. Edukacyjne akcje są przydatne i skuteczne, przemawiają do ludzi i pokazują jak należy się w górach zachować.

Górale już dawno byli “eko”, zanim ekologiczne stało się potrzebne, a zarazem modne. Wykorzystywanie wtórne żywności i materiałów miało miejsce dawniej. Dziś zachowania proekologiczne to segregacja śmieci, oddawanie śmieci wielkogabarytowych, wymiana pieców na bardziej ekologiczne. Górale musieli żyć w harmonii z przyrodą, ponieważ byli od niej uzależnieni. Dzisiaj również mają tego świadomość – bo przybywający na Podhale turysta przyjeżdża na spotkanie z przyrodą. Chrońmy ją dla nas samych i przyszłych pokoleń.

 

Giewontka

About The Author

Etnolog, muzealnik, animator kultury, muzykant. Współwłaściciel marki HOP CUP.