Kwi 10

Szanuj jedzenie – czyli Restaurant Week Podhale

             

 


Szanuj jedzenie – czyli Restaurant Week Podhale

          Jedziemy bystro pod Salamandrę w Kościelisku, widoki na Tatry nieziemskie. Skręcamy w kierunku Gubałówki i po lewej stronie jesteśmy już na miejscu – w Rezydencji Gubałówka. Nowy kompleks drewnianych budynków w stylu zakopiańskim, a na dole restauracja – Kiyrnicka by Saguła. Nowocześnie urządzone wnętrza ze smakiem, i pełna sala – jak na okres poza sezonem – zaskoczenie. Jeszcze milszym zaskoczeniem były smaki i zapachy serwowanych potraw. W menu mięsnym pojawiły się:

– pralinka z drobiowych wątróbek, panco, żel z jabłka

– panierowany policzek wieprzowy z sosem z suską sechlońską, ciastko z pasternaku i sałatka z rzodkiewek

Zaś w wegetariańskim:

– tarta pietruszkowa z musem kokosowym

-zrazy z buraka z sosem demi glace warzywnym i sałatką z ogórka kiszonego z chilli

Największym zaskoczeniem były desery: lody miodowe z palonym masłem i bryndzą oraz lody z pokrzywy na mleku kokosowym. Smaki nieoczywiste, ciekawe, zupełnie intrygujące, wyraziste.

           Najmilszym momentem kolacji było spotkanie z utytułowanym Szefem Kuchni Sławomirem Saguła. Od razu zadałyśmy nurtujące nas pytanie, skąd nazwa restauracji – Kiyrnicka – skoro wiemy, że kiyrnicka to dawne urządzenie, w którym na Podhalu wyrabiało się masło. Okazało się, że restauracja sama produkuje masło jako bazę do dań, jest to jej znak rozpoznawczy, a Szef jest góralem z Poronina i bazuje również na regionalnej góralskiej kuchni oraz rodzimych produktach. Sławomir Saguła porwał nas opowieścią o gotowaniu, inspiracjach, smakach pamiętanych z dzieciństwa i pasji do gotowania – łączeniu tradycji z nowoczesnością.

         Tematem przewodnim Restaurant Week Podhale (3-17 kwietnia 2019) jest hasło #szanujjedzenie. Opiera się o filozofię zero-waste, czyli niemarnowania żywności i świadomej konsumpcji. Organizatorzy podkreślają, że nie racjonalna produkcja i konsumpcja żywności odpowiada za jedną trzecią problemów klimatycznych świata a każdego roku marnuje się ponad 1/3 światowej żywności. Szacuje się, że wyrzucamy rocznie około 200 kilogramów jedzenia. Festiwal Restaurant Week odbywa się więc w duchu #RespectFood i  zgodnie z zasadami zero-waste w czasie jego trwania nie marnuje się ani trochę żywności. Restauracje uczestniczące w Festiwalu znają wcześniej liczbę Gości i ich menu za pomocą inteligentnego systemu wcześniejszych rezerwacji w Internecie. Dzięki temu restauracje w bezprecedensowym wymiarze i skali mają możliwość planowania zakupu i wykorzystania składników. Niemarnowanie jedzenia to także najważniejsze obecnie zadanie, jakie stoi przed branżą restauracyjną.

             Idea #szanujjedzenie jest szczególnie wymowna na Podhalu. Regionie, w którym jeszcze niemal sto lat temu trudno było o pożywienie ze względu na warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu. Gazdowanie było trudne, niewiele roślin było skłonnych do dawania plonów w górach. Dlatego górale żyli skromnie a składników odżywczych dostarczały najbardziej podstawowe produkty. Szanowano jedzenie, krojenie chleba rozpoczynał znak krzyża a produkty niewykorzystane jednego dnia były zagospodarowywane w inny sposób. Szanowano nawet okruchy chleba. Do dziś wybrzmiewają nam w głowie napominania przy stole naszych dziadków – Co kogo nie kostuje to go nie sanuje.

            W restauracji Kiyrnicka by Saguła jedzenie się nie marnuje, nic nie zostaje na talerzu. Tu wszystko smakuje nietuzinkowo i potrawy są na najwyższym poziomie. Do zobaczenia przy stole w gościnnych progach Kiyrnicka by Saguła.

Zapraszamy 

https://restaurantweek.pl/ i http://www.rezydencjagubalowka.pl/restauracja

Restaurant Week to również inne lokalizacje: Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Silesia, Lubelskie, Łódź, Szczecin, Białystok, Rzeszów

#SzanujJedzenie

Giewontka

About The Author

Etnolog, muzealnik, animator kultury, muzykant. Współwłaściciel marki HOP CUP.