O NAS

Góralki w sieci

HOP CUP – zmiana kierunku

Autorski pomysł stworzenia bloga i vloga powstał w 2017 roku. Hop cup to komenda z werwą podawana w tańcu góralskim przy zmianie kroku czy figury, oznaczająca przytup. To właśnie zmiana na pewnym etapie życia dwóch góralek zdeterminowała powstanie bloga. Nieco ryzykowna myśl mówienia o Podhalu przez Podhalan zostanie zweryfikowana przez czytelników, których zapraszamy do lektury, komentowania, kontaktu. Po góralsku i z pasją, czyli hopcup.pl

586
Filiżanki kawy
293
Godzin wspólnych rozmów
2
Góralki
2405
Polubień na fb

HOP CUP
O Podhalu z naszej perspektywy

,,Hole nase hole

Pozłociste skole

Wtos wos tak rod widzi

Jako my górole”

Czasami wydaje nam się, że o danym miejscu wiemy już wszystko, bo tam byliśmy, widzieliśmy, posmakowaliśmy, spotkaliśmy ludzi. Miło i bezpiecznie jest trafiać do znanych nam miejsc, polecać je później bliskim i znajomym, rekomendować, wspominać. Jednak może się okazać, że to miejsce ma wiele innych walorów, których nie znaliśmy i jeszcze nie odkryliśmy…

Te walory, smaki i smaczki pomoże Ci odkryć HOP CUP, a właściwie osoby tworzące tę markę, które wcielą się w rolę lokalnych przewodników i być może zainspirują Cię do nieco odmiennego postrzegania jedynego takiego miejsca, jakim jest Podhale.

Podhale to wyjątkowy region wyróżniający się bogatą kulturą, zapierającą dech w piersiach tatrzańską przyrodą, rozwiniętą bazą turystyczną. Mieszkają tu ludzie kreatywni i przedsiębiorczy.

Napisano już tyle pouczających książek i świetnych przewodników o Podhalu, zapytasz więc, po co kolejne teksty? Otóż dlatego, że każdy głos mówiący o pięknie Podhala ma sens, zwłaszcza, kiedy jest aktualny, prawdziwy, sprawdzony, rzeczowy i łatwo dostępny.

Przedstawiamy Ci, drogi czytelniku blog HOPCUP.pl, który będzie mówił o miejscu położonym na południu Polski, w szerokim kontekście kulturowym, przyrodniczym, turystycznym i rekreacyjnym. Nie będzie obiektywny, ponieważ prowadzony przez dwie kobiety kochające ziemię, na której się wychowały, wzrastały, dojrzewały, a teraz na nowo i po swojemu chcą opowiedzieć o tym, jak piękne i cenne jest Podhale.

,,Niy mom nic, niy mom nic

i ło nic nie stojym

ino to co kochom

coby było moje”

Na tym budujemy

Pasja100%
Fascynacja regionem100%
Doświadczenie w blogowaniu5%

HOP CUP powstał w oparciu o podtatrzański region. Podhale skrywa dla nas jeszcze wiele tajemnic, które postaramy się wspólnie odkrywać.

NASZ ZESPÓŁ

Agnieszka Gąsienica-Giewont

Współzałożyciel

     Góralka z Gronia wychowana w szacunku do rodzimej kultury i tradycji. Mama wpoiła jej potrzebę pielęgnowania szeroko rozumianych wartości Podhala, babcia Agnieszka ukształtowała osobowość. Etnolog z zamiłowania, muzealnik z wyboru, animator kultury w tak zwanym czasie wolnym. Przez wiele lat była związana z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem z czego w latach 2015-2017 jako Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Od pięciu lat kieruje Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Animator kultury regionalnej, juror festiwali i przeglądów muzyki tradycyjnej. Konferansjer, muzykant (basy podhalańskie), instruktor tańca i śpiewu góralskiego. Współpracowała z zespołem Trebunie -Tutki jako instrumentalista. Muzykuje w różnych składach, z babskom muzykom Dziurawiec, ale coraz częściej w domu, ze swoimi córkami Reginką i Anią. Interesuje się muzyką tradycyjną i world music, poza tym folklorem europejskim i pozaeuropejskim. Koordynator projektu „Niematerialne dziedzictwo kulturowe zespołów regionalnych Podhala, Spisza i Orawy”. Żona swojego męża Jakuba – znanego na Podhalu multiinstrumentalisty. Współwłaściciel marki HOP CUP.

Asia Łapka

Współzałożyciel

   ,,Potrochu Surówka”. Rodowita Bukowianka wychowana na deskach bukowiańskiego Domu Ludowego. Jej miłość do Podhala kształtowała się w zespołach regionalnych takich jak Orlynta, Mali Wiyrchowianie, Wiyrchowianie i Skalni. Aktorka Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej w latach 2008-2013. Za swoją rolę życia uważa rolę niemowy w sztuce pt. Lykorz mimo włosnyj woli 🙂. Instruktor zespołu Orlynta w latach 2009-2013. Pomysłodawca i prowodyr zajęć plastyczno-regionalnych dla dzieci „Wakacyjne Śpasy”. Konferansjer wydarzeń kulturalnych m.in. Sabałowych Bajań i Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Kierownik biura Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w roku 2016. Instruktor śpiewu, tańca, malarstwa na szkle i bibułkarstwa. Rozkochana w kulturze Podhala, lubi zaśpiewać jednom niewysokom    w kameralnym towarzystwie. Jej ukochane miejsca w Tatrach to Dolina Pięciu Stawów i Krywań. Ulubiona potrawa regionalna to kluski tarcioki (z łomastom), a nuta, przy której jej serce przyspiesza tępa to Idom casy za casami. Wydano za Pietrka. Szczęśliwa mama Weronki i Józka. Współwłaściciel marki HOP CUP.